piatasud.md

Un elev din Cahul câștigă locul I la Olimpiada Republicană de Științe

Un elev din Cahul câștigă locul I la Olimpiada Republicană de Științe

Un elev din Cahul a obținut primul loc la Olimpiada Republicană la Științe, desfășurată în perioada 8–11 mai 2025 la Universitatea de Stat din Moldova. Este vorba despre Mark Movilă, elev în clasa a VIII-a la Liceul „Dimitrie Cantemir” din Cahul, care s-a evidențiat în cadrul competiției naționale dedicate disciplinelor Chimie, Fizică și Biologie.

Concursul a întrunit 78 de elevi din întreaga republică, toți din clasele gimnaziale. În urma probelor susținute, 10 elevi au fost premiați pentru rezultatele obținute. Locul doi a fost împărțit de Dimitri Chiroșca, elev la Liceul „Mihai Viteazul” din Chișinău, și David Dudcenco de la Liceul „Orizont” din Durlești, ambii elevi în clasa a VIII-a.

Directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, Lilia Ivanov, i-a felicitat pe toți participanții și i-a încurajat să își continue parcursul academic cu aceeași motivație:

„Dragi elevi, ați demonstrat că știința este pentru voi o formă de gândire, un mod de a vedea lumea și un angajament față de cunoaștere. Performanța voastră este rodul talentului cultivat cu disciplină și curiozitate. Continuați să explorați, să puneți întrebări și să căutați răspunsuri.”

Victoria elevului din Cahul confirmă nivelul înalt de pregătire a tinerilor din regiune și contribuția cadrelor didactice care îi îndrumă spre performanță.

ziuadeazi.md
Susțineți financiar proiectul nostru