Polițiștii din Cahul au depistat un caz de transport ilicit de produse din tutun, în urma unui control de rutină efectuat pe traseul Tătărești–Bucuria, în data de 3 iunie.
Un autoturism de model Ford Transit, condus de un bărbat în vârstă de 36 de ani, originar din raionul Ștefan Vodă, a fost stopat pentru verificări. În portbagajul vehiculului, oamenii legii au descoperit 7 500 de pachete de țigări, pentru care șoferul nu a putut prezenta documente de proveniență.
Valoarea estimativă a produselor ridicate se ridică la aproximativ 322 500 de lei.
Întreaga cantitate de țigări a fost ridicată în vederea confiscării, iar în cauză urmează a fi întocmit un proces-verbal cu privire la contravenție, dosarul urmând să fie transmis în instanță pentru aplicarea sancțiunii legale.
Poliția continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și documentarea activității ilicite.