Lotul național de sambo din Moldova aduce acasă patru medalii de la Campionatul Mondial din Larnaca

© sursa: mec.gov.md

Sportivii moldoveni au avut o evoluție remarcabilă la Campionatul Mondial de Sambo desfășurat în orașul Larnaca, Cipru, obținând patru medalii valoroase.

Andrei Peatcovschi a devenit vicecampion mondial la categoria juniori, în cadrul competiției masculine, categoria de greutate până la 79 kg, în timp ce Stanislav Iuhnevici a câștigat medalia de bronz la categoria de 88 kg.

În competiția feminină, la categoria juniori, Irina Florea a obținut medalia de argint la categoria de până la 50 kg, dovedind talent și determinare pe tabloul mondial.

La categoria tineret, Egor Neciporuc a completat podiumul de premiere cu o medalie de bronz la categoria de până la 98 kg, după ce a învins un sportiv din Bulgaria în finala mică.

Performanțele tinerilor noștri sportivi au adus onoare țării și au consolidat poziția Moldovei pe scena mondială a sambo-ului.