Ofițerii Direcției investigații „Sud” a Inspectoratului Național de Investigații (INI), în comun cu procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), au destructurat un grup infracțional suspectat de comercializarea drogurilor în raioanele Cahul și Cantemir.
Potrivit oamenilor legii, gruparea era formată din cinci persoane – patru bărbați și o femeie, cu vârste cuprinse între 24 și 51 de ani. Anchetatorii susțin că aceștia sunt cercetați pentru cumpărarea, păstrarea și comercializarea substanțelor narcotice, activitate documentată începând cu luna februarie 2026.
Femeia, în vârstă de 39 de ani, este cercetată în calitate de presupus lider al grupului infracțional. Potrivit PCCOCS, aceasta a mai fost vizată anterior într-un dosar penal pentru trafic de droguri.
De asemenea, cel mai în vârstă membru al grupării fusese cercetat anterior pentru infracțiuni de huliganism, viol și tâlhărie.
În urma reținerilor, instanța a dispus aplicarea măsurii arestului preventiv pentru 30 de zile în privința tuturor celor cinci suspecți, pentru continuarea investigațiilor și administrarea probelor necesare în vederea trimiterii cauzei în judecată.
Potrivit legislației, persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.