Tânăr din Cantemir, cercetat penal după ce a furat o trotinetă electrică de 18.000 lei în Chișinău

Tânăr din Cantemir, cercetat penal după ce a furat o trotinetă electrică de 18.000 lei în Chișinău
Imagine simbol

Un tânăr de 19 ani din raionul Cantemir este cercetat penal după ce ar fi comis un furt în sectorul Rîșcani al capitalei.

Conform materialului probatoriu, în timpul zilei, acesta a pătruns în scara unui bloc locativ, de unde a sustras o trotinetă electrică lăsată fără supraveghere, cauzând proprietarului un prejudiciu estimat la aproximativ 18 000 de lei.

În urma acțiunilor întreprinse de polițiștii Inspectoratului Rîșcani, individul a fost identificat și reținut. Acesta a declarat că bunul l-a vândut deja.

Conform legislației în vigoare, suspectul riscă închisoare de până la 4 ani. 

Anunțuri de pe piatasud.md

Polițiștii desfășoară acțiuni în vederea recuperării bunului sustras, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, inclusiv verificarea implicării acestuia în alte infracțiuni comise pe teritoriul capitalei.

ziuadeazi.md
Susțineți financiar proiectul nostru