Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.000 de euro. Banii au fost depistați într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Potrivit informațiilor prezentate de autorități, descoperirea a avut loc în cadrul acțiunilor de control vamal desfășurate la postul vamal Leușeni. În urma verificărilor, funcționarii vamali au găsit suma de bani ascunsă într-o ladă frigorifică, în pereții modificați ai acesteia.
În cadrul investigațiilor, la domiciliul unuia dintre cei doi șoferi reținuți, ofițerii vamali au ridicat încă o ladă frigorifică modificată constructiv. Aceasta ar fi putut fi utilizată, potrivit suspiciunilor anchetatorilor, pentru comiterea altor fapte de contrabandă.
Cei doi bănuiți, cu vârste de 30 și 48 de ani, au fost reținuți, iar ulterior le-a fost prezentată învinuirea pentru tentativă de contrabandă. Procurorii au solicitat și au obținut aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru 30 de zile, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor penale.
Suma de 168.000 de euro a fost recunoscută drept corp delict în cadrul dosarului penal. Cercetările continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și trimiterii cauzei în judecată.