Un caz cutremurător a avut loc în orașul Mărășești, județul Vrancea. Un băiețel de doar trei ani a fost ucis de o haită de câini în timp ce se îndrepta spre casa bunicilor săi. Tragedia a șocat întreaga comunitate, iar localnicii spun că se tem să mai iasă pe stradă, scrie observatornews.ro
„A trecut copilul încolo și l-au apucat câinii. Când s-a dus vecinul… era deja mort. Erau 20-30 de câini”, a declarat un localnic
Potrivit martorilor, copilul ar fi plecat de acasă fără știrea părinților. În scurt timp, a fost atacat de mai mulți câini fără stăpân, iar un vecin l-a descoperit deja fără suflare.
Locuitorii din zonă afirmă că au depus numeroase sesizări la autorități, însă problema maidanezilor persistă.
„Cred că niciun părinte nu și-ar dori să-și piardă copilul în halul ăsta. Stăm cu frică și nu ne mai lăsăm copiii să iasă afară”, spune o femeie din localitate.
Primarul orașului, Adrian Toderașc, susține că recent au fost capturați aproape 70 de câini fără stăpân, însă numărul lor rămâne ridicat.
„Ridicatul câinilor e dificil și se face doar în prezența poliției. Mulți dintre acești câini aparțin, de fapt, oamenilor din zonă”, a explicat edilul.
Specialiștii avertizează că maidanezii devin deosebit de agresivi atunci când formează haite și nu au hrană.
„Atacă în grup, se sprijină unii pe alții și vânează ca în natură”, a explicat medicul veterinar Cornel Gingărașu.
Tragedia din Mărășești readuce în atenție problema gravă a câinilor fără stăpân, o situație care, în ultimii ani, a provocat mai multe victime în România.