Publică un anunț
piatasud.md

3:1 | Victorie pentru Austria în fața Poloniei la Euro 2024

Austria a obținut o victorie importantă cu 3-1 în fața Poloniei, în Grupa D a Campionatului European de Fotbal 2024, complicând semnificativ șansele echipei lui Robert Lewandowski de a se califica în faza eliminatorie.

Meciul a debutat fulminant,  Austria deschizând scorul încă din minutul 9, Gernot Trauner a marcat cu o lovitură de cap la colțul scurt. Polonia a reușit să egaleze rapid, printr-un șut bine plasat al lui Krzysztof Piatek în minutul 30.

Repriza a doua a fost dominată de Austria, care a pus stăpânire pe joc și a creat numeroase ocazii de gol. Eforturile lor au fost recompensate în cele din urmă, prin golurile lui Christoph Baumgartner în minutul 62 și Marko Arnautovic din penalty în minutul 78.

Victoria pune Austria pe locul trei în grupă, la egalitate de puncte cu Franța și Olanda, care au un meci mai puțin jucat. Polonia, în schimb, rămâne pe ultimul loc, cu zero puncte, și este ca și eliminată din competiție.