piatasud.md

Din cauza înzăpezirii, pe teritoriul spitalului din Cahul, bolnavii erau transportaţi cu ambulanţa

Din cauza înzăpezirii, pe teritoriul spitalului din Cahul, bolnavii erau transportaţi cu ambulanţa

Administraţia Spitalului, care nu dispune de tehnică specializată, nu a mai aşteptat intervenţia structurilor responsabile din cadrul Primăriei Cahul şi a apelat la ajutorul unor agenţi economici.

Potrivit directorului Spitalului Raional Cahul, precipitaţiile abundente care au căzut în ultima perioadă au dus la îngreunarea activităţii instituţiei.   

„Nu o data ne-am adresat după ajutor pentru a deszăpezi teritoriul Spitalului Raional Cahul dar răspuns aşa şi nu am primit. Au fost şi o scrisoare oficială către Primăria oraşului la care răspuns tot nu am primit. Am fost nevoiţi să ne adresăm agenţilor economici din oraş” a declarat Anatolie Malcov.

http://www.youtube.com/embed/EuLG608tjYk

Totodată, directorul Spitalului a menţionat că în mare parte au avut de suferit pacienţii care urmau să fie internaţi în spital şi „Principala problema era cu transportarea pacienţilor între secţiile spitalului. Era imposibil de a transporta pe targă şi eram impuşi să transportăm pacienţii cu ajutorul Ambulanţei Spitaliceşti”. 

Solicitat de ziuadeazi.md, Gavril Chiţaniuc, Şef Serviciul Salubrizare din cadrul Primăriei Cahul a menţionat că tehnica specializată, câteva zile în urmă, a lucrat la deszăpezire pe teritoriul Spitalului Raional Cahul. 

Pe de altă parte, în cadrul unui interviu acordat Buletinului Informativ „ASPECT” al Primăriei Cahul, Edilul a declarat că în dotarea Serviciului Salubrizare sunt 6 unităţi, de diferite categorii şi diferite specificaţii, şi toate sunt implicate în procesul de deszăpezire a arterelor din oraş. 

„În prim plan a fost întotdeauna Salvarea, Inspectoratul de Poliţie, Spitalul Raional, centrele de acordare a serviciilor medicale de aceea şi, la solicitări în primul rând, au fost ieşiri la faţa locului” a mai menţionat domnul Petru Burlacu. 

În timp ce se pregătea materialul, redacţia ziuadeazi.md a fost informată despre faptul că o unitate specializată a Serviciului Salubrizare a ajuns la faţa locului şi a început deszăpezirea teritoriului şi a căilor de acces către Spitalul Raional Cahul. 

ziuadeazi.md
Susțineți financiar proiectul nostru