În raionul Cimișlia, fenomenul coruperii alegătorilor ia amploare. Potrivit președintei Consiliului Electoral de Circumscripție (CECER) Cimișlia, Olga Dobrioglo, doar în ultima perioadă au fost înregistrate aproximativ 300 de procese verbale legate de corupția electorală – un număr considerabil raportat la populația raionului.
În cadrul unui interviu, Olga Dobrioglo explică modificările recente ale legislației electorale, pedepsele prevăzute pentru coruperea activă și pasivă, dar și metodele prin care cetățenii pot raporta aceste cazuri.
„Nu putem vorbi despre alegeri corecte și democratice într-un stat unde votul se cumpără și se vinde”, subliniază președinta CECER.
Urmărește interviul pentru a afla mai multe despre semnalele de alarmă din teritoriu și ce poți face dacă depistezi cazuri de corupere a alegătorilor.