Pe site-ul Primăriei mun. Cahul a fost publicat un anunț privind organizarea consultărilor publice la proiectul de decizie cu privire la procurarea bunurilor imobile.
În afară de proiectul de decizie, nu este publicată nici o informație despre modul de desfășurarea a consultărilor publice, termenii de prezentare a propunerilor, nici nota de fundamentare la proiectul de decizie care ar explica necesitatea procurării unui bun imobil contra unei sume de circa 10 milioane de lei bani publici.

„Având în vedere obiectivul de a introduce imobilul în lista monumentelor protejate de stat, cu scopul conservării patrimoniului arhitectural local, ținînd cont de colaborarea dintre municipalitate și MAIB” se spune în partea motivațională a proiectului de decizie.
Astfel, consilierii urmează să accepte procurarea bunurilor imobile - construcția cu numărul cadastral 1701115.007.01, și terenul cu numărul cadastral 0701115.007 amplasate pe strada Ioan Vodă cel Cumplit nr.75, la prețul total de 505 000 (cinci sute cinci mii) EUR, inclusiv TVA.
Citește și: La Huși - monument, la Cahul - ruină! Ce clădire istorică leagă orașele de pe ambele maluri ale Prutului
Se propune o eșalonare a plății pentru teren și construcție, resursele financiare urmând să fie prevăzute în bugetul municipal pentru anii 2026-2027, și efectuate transferurile conform unui grafic prestabilit:
1-a tranșă 30% - pînă la 30.06.2026
2-a tranșă 30% - pînă la 31.12.2026
3-a tranșă 40% - pînă la 31.03.2027
Clădirea fostei bănci Moldova Agroindbank din Cahul de mai mulți ani se află în paragină, cu toate că reprezintă un monument arhitectural practic unic în zonă.
A fost construită în anul 1938 după proiectul arhitectului român Radu Dudescu, fiind sediul Sucursalei Băncii Naționale Române (BNR).