piatasud.md

Primarul municipiului Cahul, prezent la consultările privind Programul Național de dezvoltare a orașelor-poli de creștere

Primarul municipiului Cahul, prezent la consultările privind Programul Național de dezvoltare a orașelor-poli de creștere
Facebook/Nicolae Dandiș

Primarul municipiului Cahul a participat astăzi, 5 februarie 2025, la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, la consultările publice privind modificările aduse Programului Național de dezvoltare a orașelor-poli de creștere pentru perioada 2021-2027. Aceste modificări sunt propuse în baza Raportului de evaluare intermediară și vizează municipiile Cahul, Comrat, Edineț, Soroca, Orhei și Ungheni.

Edilul a menționat despre importanța programului pentru dezvoltarea municipiului Cahul și a insistat asupra necesității de a avea informații clare despre resursele financiare care vor fi alocate anual fiecărei localități. Acest aspect este esențial pentru o planificare eficientă a bugetului local, precum și pentru crearea unei sinergii între inițiativele locale și cele susținute de partenerii internaționali.

În acest context, primarul a reiterat importanța continuării unor programe benefice, cum ar fi EU4Moldova: regiuni cheie, finanțat de Uniunea Europeană prin intermediul PNUD și UNICEF Moldova, care sprijină dezvoltarea durabilă a municipiului Cahul și a regiunii.

ziuadeazi.md