Alexandru Bujorean, primarul or. Leova, candidează pentru un nou mandat de primar al or. Leova, în cadrul alegerilor locale noi din 16 noiembrie 2025.
În seara d eteri, 8 noiembrie, în preajma casei in care locuiește au fost trase focuri de armă. Anunțul a fost făcut pe pagina sa de fecbook.
„În noaptea de 8 noiembrie, în jurul orelor 22:30, în fața casei unde locuiesc împreună cu soția și 2 copii, a staționat o mașină necunoscută. Am ieșit în curte și am auzit discuția unor inși. Peste câteva minute, s-a tras un foc de armă apoi, după câteva tentative de reîncărcare a armei, a urmat al doilea foc după care mașina necunoscută s-a îndreptat cu viteză în direcția sudică de ieșire din oraș” se pune în postare.
Bujorean menționează că, din fericire, nimeni din familie nu am avut de suferit. A fost sesizată poliția, iar la fața locului au fost găsite 2 manșoane de gloanțe.
„Calific acest caz drept tentativă de intimidare a mea, în calitate de candidat pentru funcția de primar al orașului Leova și în colaborare cu organele de anchetă, voi depune tot efortul pentru a identifica făptașii și ai deferi justiției. Iar făptașilor sau comanditarilor le transmit un singur mesaj: nu o să cedez presiunilor voastre și o să răspundeți penal pentru stresul cauzat familiei mele în această noapte” se mai spune în postare..