Drumul M3 Chișinău–Giurgiulești prinde contur: lucrările ar putea fi finalizate mai devreme decât era planificat

Drumul M3 Chișinău–Giurgiulești prinde contur: lucrările ar putea fi finalizate mai devreme decât era planificat

Construcția drumului Chișinău-Comrat-Giurgiulești este în plină desfășurare. Autoritățile spun că lucrările ar putea fi încheiate la începutul anului viitor, iar în acest fel va fi facilitată conexiunea între Chișinău și frontiera cu România. Problema de lungă durată a locuitorilor de la periferia orașului Vulcănești, legată de traficul intens al camioanelor de mare tonaj, care circulau pe străzile orașului și provocau disconfort, va fi rezolvată curând, transmite moldova1.md.

A fost foarte greu, a durat ani de zile. Acum va fi mai bine dacă camioanele de mare tonaj nu vor circula pe aici. Praful de la acestea și faptul că trec foarte repede face ca casele să vibreze. Încercăm să facem reparații dar este temporar.

Foarte bine că fac, pentru că dacă trebuie să meargă cineva la stație, merge prin Vulcănești, dar așa va circula pe aici. Drumul e bun, toată lumea va fi mulțumită.

a679b3a2 ce43 4973 915f dcaa7812478b

Acum se lucrează la construirea unui pod, se instalează rigole de beton pentru drenaj, iar în paralel se execută lucrări de asfaltare și de amenajare a drumurilor de acces.

„Podul este construit în proporție de 95%, merg lucrările la parapet și pregătirea rosturilor”, spune Ion Sochirca, șef echipă de construcție.

„Conform proiectului a fost preconizat un pasaj, care este deja construit din beton armat, având 6 pe 5 metri, cu o lungime de 34 de metri, acest pasaj permite ca toată tehnica agricolă de care au nevoie oamenii pentru a prelucra pământurile să traverseze pasajul și va avea acces la pământurile proprietarilor”, menționează Anatol Bacinschi, responsabilul tehnic.

Lucrările au început în luna septembrie a anului 2023, iar termenul de finalizare a acestora este planificat pentru februarie 2026.

de746e48 2521 45b5 b6cd 87253d415e04

Anunțuri de pe piatasud.md

„Peste 180 de persoane sunt implicate în echipa proiectului, la fel avem și o mobilizare excelentă din partea echipamentului, circa 90 de unități din totalul de 120 sunt implicate în șantier. Executăm lucrări în fiecare zi. În prezent suntem în etapa finală de pavare a ultimului strat de uzură pentru proiectul drumului de ocolire a orașului Vulcănești”, subliniază managerul de proiect, Adrian Bejenaru.

976a4198 0145 4b34 91fa 6f466943eb42

„Acest sector de ocolire al orașului Vulcănești este în fază de execuție de 74% fizic, la ziua de astăzi. Finalizarea lucrărilor trebuie să fie făcută în perioada 16-26 februarie 2026. Vedem că avem un progres fizic de 10-12%, ceea ce ne dă încrederea că această lucrare va fi executată cu 3-4 luni mai devreme decât termenul planificat”, afirmă directorul general al Administrației de Stat a Drumurilor, Sergiu Bejan.

Lucrările sunt realizate de o companie din Ucraina, iar valoarea proiectului este de peste 21 de milioane de euro. Banii au fost oferiți de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare. Secțiunea drumului M3 Chișinău-Comrat-Giugiulești face parte din coridorul european E577 Poltava-Kirovograd-Chișinău-Giurgiulești-Galați-Slobozia.

c80882fb 8cea 4e31 9029 26374da4fffa

Sursă: moldova1.md
Susțineți financiar proiectul nostru