Publică un anunț
piatasud.md

1:1 | Slovenia – Danemarca la EURO 2024

Prima surpriză de la EURO 2024 a avut loc astăzi, pe MHPArena din Stuttgart, unde Slovenia a reușit să smulgă un punct prețios de la Danemarca, scor final 1-1.

Eriksen deschide scorul, Janza egalează,

Danezii au pornit mai în forță meciul și au luat conducerea prin intermediul lui Christian Eriksen în minutul 17.Mijlocașul lui Manchester United a profitat de o pasă excelentă a lui Jonas Wind și a marcat cu un șut precis la colțul porții.

Slovenia a ripostat în a doua repriză și a reușit să egaleze în minutul 77 prin intermediul lui Erik Janza. Atacantul sloven a profitat de o deviere favorabilă și a trimis mingea în plasă.

Pe final, ambele formații au avut ocazii de a smulge victoria. Pentru danezi, a ratat Jannik Vestergaard, iar pentru sloveni – Andraz Sporar.

În celălalt meci al grupei C, Serbia joacă cu Anglia pe Veltins-Arena din orașul Gelsenkirchen.