Daria Kozorez, campioană europeană

Prestație superbă a Dariei Kozorez la Campionatele Europene de box „sub 23 de ani” care se desfășoară la Sofia, în Bulgaria. Pugilista moldoveancă a cucerit medalia de aur în concursul categoriei de greutate de peste 81 de kilograme.

Kozorez a învins-o pe maghiara Reka Hoffmann în semifinale, iar în finală s-a impus în fața turcoaicei Seyma Duztas, transmite radiomoldova.md

La Europenele de box „sub 23 de ani” din Sofia, un alt boxer moldovean, Vladislav Gudzi, a obținut medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de până la 67 de kilograme.

Menționăm că tot în acest an, în luna aprilie, Daria Kozorez a scris istorie la Campionatele Europene de seniori. Atunci ea a devenit prima sportivă din Republica Moldova care cucerește medalia de aur la turneul continental.