Publică un anunț
piatasud.md

Nicolae Chihai din Cahul a cucerit 3 medalii la Campionatul European de haltere din Grecia

Sportivul Nicolae Chihai din Cahul a obținut performanțe remarcabile la Campionatul European U-15/17 de haltere, desfășurat în Grecia. Acesta a cucerit 3 medalii la Campionatul European U-15/17 din Grecia în categoria greutate pînă la 49kg.

Competiția a adus împreună cei mai talentați tineri halterofili din Europa, iar Nicolae a demonstrat că se numără printre cei mai buni în categoria sa de greutate, până la 49 kg.

Prima probă smuls ridicînd 72 kg pe locul 3 și a doua probă aruncat ridicând 90 kg pe locul 2,în suma a două exerciții sportivul nostru s-a clasat pe locul 3.

Aceste rezultate sunt o dovadă a muncii asidue și a dedicării sportivului nostru. Bravo, Nicolae! Ne mândrim cu tine și cu realizările tale extraordinare!