Deținut de 23 de ani, decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni

Deținut de 23 de ani, decedat după o tentativă de evadare la Judecătoria Strășeni

Un deținut în vârstă de 23 de ani a murit, astăzi, după ce a fost rănit în timpul unei tentative de evadare din curtea Judecătoriei Strășeni, anunță Poliția Republicii Moldova.

Potrivit autorităților, tânărul, condamnat pentru huliganism și aflat în executarea pedepsei, fusese escortat la Judecătoria Strășeni de către angajații Inspectoratului de Poliție Călărași. Acesta urma să fie audiat într-un alt dosar penal, în care este cercetat tot pentru infracțiunea de huliganism.

În timpul escortării, deținutul ar fi încercat să evadeze. Conform informațiilor preliminare, în timp ce încerca să escaladeze gardul din curtea instanței, unul dintre polițiști a executat un foc de avertisment.

Din circumstanțe care urmează să fie stabilite în cadrul anchetei, proiectilul l-a rănit pe deținut.

La fața locului a intervenit de urgență un echipaj medical, însă medicii au constatat decesul tânărului.

Poliția precizează că au fost dispuse toate expertizele necesare și au fost inițiate procedurile legale pentru elucidarea completă și obiectivă a circumstanțelor în care s-a produs incidentul.

De asemenea, ancheta va verifica dacă, în timpul intervenției, au fost respectate prevederile Legii nr. 218 din 19 octombrie 2012 privind aplicarea forței fizice și a mijloacelor speciale, în special articolele 9 și 10.

Oamenii legii urmează să ofere informații suplimentare pe măsura desfășurării investigațiilor.

ziuadeazi.md
Susțineți financiar proiectul nostru