Publică un anunț
piatasud.md

2:1 | Anglia învinge Olanda și se califică în finala Euro 2024

© sursa: digisport

Joi, 10 iulie 2024, a avut loc a doua semifinală a Campionatului European de Fotbal, unde Anglia a învins Olanda cu scorul de 2-1, într-un meci palpitant disputat pe Signal Iduna Park din Dortmund, Germania.

Meciul a debutat echilibrat, cu ambele echipe având șanse de a marca. Olanda a deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, care a profitat de o eroare defensivă engleză.

Anglia a ripostat imediat și a reușit egalarea în minutul 18 prin intermediul lui Harry Kane, care a transformat un penalty acordat după un fault comis asupra lui Bukayo Saka.

Până la pauză, scorul a rămas neschimbat, 1-1.

A doua repriză a fost mai intensă și mai plină de ocazii, cu ambele echipe dornice de victorie.

Anglia a marcat golul victoriei în minutul 90+1, prin intermediul lui Ollie Watkins, care a profitat de o pasă decisivă a lui Jude Bellingham.

Olanda a încercat să egaleze în prelungiri, dar nu a reușit să pună probleme semnificative defensivei engleze.

Astfel, Anglia s-a calificat în finala Euro 2024, unde va înfrunta Spania, câștigătoarea celeilalte semifinale.