Publică un anunț
piatasud.md

2:2 | Croația și Albania obțin un egal dramatic la EURO 2024

Croația și Albania au scos la iveală un meci palpitant miercuri, pe Volksparkstadion, terminând la 2-2 în Grupa B a Campionatului European de fotbal.

Albanezii au luat conducerea devreme, prin golul lui Qazim Laci în minutul 11. Croația a ripostat în repriza a doua,Andrej Kramaric egalând în minutul 74. Doar două minute mai târziu, un autogol al lui Klaus Gjasula a dat croaților avantajul. Cu toate acestea, Gjasula și-a răscumpărat greșeala în prelungiri, marcând golul egalizator în minutul 90+5,salvând un punct prețios pentru Albania.

Meciul a fost marcat de numeroase schimbări, ambele echipe făcând cinci substituții pe parcursul meciului. Croația a încercat să forțeze victoria în ultimele minute, dar Albania a reușit să reziste presiunii și să obțină un punct important.

Meciul a fost arbitrat de francezul Francois Letexier.