Publică un anunț
piatasud.md

5:3 | Anglia se califică în semifinală EURO 2024, după o victorie la loviturile de departajare împotriva Elveției

© sursa: fanatik.ro

Meciul dintre Anglia și Elveția, din sferturile de finală ale EURO 2024, a fost unul plin de suspans, care s-a decis abia la loviturile de departajare. Ambele echipe au avut șanse de a câștiga meciul în timpul regulamentar, dar scorul final a fost 1-1.

Elveția a deschis scorul în minutul 75, prin intermediul lui Breel Embolo, care a profitat de o pasă excelentă a lui Dan Ndoye. Totuși, Anglia a reușit să egaleze rapid, cinci minute mai târziu, printr-un șut plasat la colțul lung al lui Bukayo Saka.

Meciul a rămas echilibrat și în prelungiri, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Acolo, Anglia a avut noroc,câștigând cu 5-3. Singurul jucător care a ratat a fost fundașul elvețian Manuel Akanji.

Datorită acestei victorii, Anglia se califică în semifinalele EURO 2024, unde va înfrunta câștigătoarea meciului dintre Olanda și Turcia.