În weekend, polițiștii au înregistrat 29 de cazuri de escrocherii telefonice, prejudiciul total cauzat victimelor depășind suma de 6 milioane de lei.
Potrivit Poliției, cea mai mare sumă pierdută de o singură victimă a fost de peste 2 milioane de lei.
Totodată, datorită vigilenței cetățenilor, alte 347 de tentative de fraudă au fost identificate și prevenite la timp, evitându-se astfel producerea unor noi prejudicii.
Oamenii legii mai precizează că, în 10 dintre cazurile investigate, victimele au transmis banii în numerar direct escrocilor.
Poliția îndeamnă cetățenii să fie prudenți și să nu ofere bani sau date personale persoanelor necunoscute. În cazul în care suspectează o tentativă de înșelăciune, oamenii sunt îndemnați să anunțe de urgență autoritățile.