Publică un anunț
piatasud.md

David Popovici a obținut încă o medalie la Jocurile Olimpice. Bronzul la distanța de 100 de metri

© sursa: protv

Înotătorul român David Popovici continuă să facă istorie la Jocurile Olimpice de la Paris. După medalia de aur cucerită la proba de 200 de metri liber, talentatul sportiv a obținut medalia de bronz pe distanța de 100 de metri, stil liber, la Jocurile Olimpice.

Finala probei de 100 de metri liber a fost una dintre cele mai disputate ale întrecerilor olimpice. David Popovici a avut un start mai lent decât adversarii săi, însă a reușit o revenire spectaculoasă în ultima parte a cursei. Cu toate acestea, chinezul Zhanle Pan a fost de neoprit, stabilind un nou record mondial și cucerind aurul. Australianul Kyle Chalmers a obținut medalia de argint, cu doar o sutime de secundă înaintea lui Popovici.

Sportivul de 19 ani a înregistrat timpul de 47 de secunde și 49 de sutimi de secundă.

Cu o medalie de aur la 200 de metri liber și o medalie de bronz la 100 de metri liber, David Popovici a avut o participare excepțională la Jocurile Olimpice de la Paris.