Emanuel Dunas din Cahul a devenit campion european la taekwondo

© Sursa: arhiva personală

Tânărul sportiv din Cahul, Emanuel Dunas, a cucerit medalia de aur la categoria de lupte -85kg, la Campionatul European de Taekwondo desfășurat în Anglia, în perioada 25-27 octombrie.

La acest prestigios eveniment sportiv, au participat peste 14 țări, printre care Anglia, Spania, Irlanda și Italia. Pe lângă medalia de aur la lupte, Emanuel a obținut și medalia de argint la proba de spargeri, categoria 18-35 de ani, centuri negre 1Dan+.

Emanuel Dunas nu a fost singurul sportiv moldovean care a adus mândrie țării la Campionatul European de Taekwondo din Anglia. Pe podium au urcat și alți sportivi, printre care:

• Rața Anton – locul 1 la lupte, categoria 36-45 ani, -65kg și locul 3 la tehnică, centură neagră 5 Dan;
  • Grecu Daniel – locul 3 la tehnică, centură neagră 4 Dan;
  • Barac Cristian – locul 3 la lupte, categoria 18-35 ani, -80kg și locul 3 la la tehnică, centură neagră 3 Dan;
  • Popov Arsenie: locul 1 la lupte, categoria 13-15 ani, -55kg și locul 1 la tehnică, centură neagră 1 Dan.

Urăm mult succes tuturor sportivilor noștri și cât mai multe competiții câștigate!

Autoare: Bianca Gorlenco