Publică un anunț
piatasud.md

2:1 | Portugalia triumfă, iar Cehia ratează punctele în prelungiri și pleacă cu „mâinile goale”

Meciul a fost strâns și echilibrat pe tot parcursul regulamentarului, cu ambele echipe având șanse de a marca. Cristiano Ronaldo a fost cel mai activ jucător al Portugaliei, ratând o serie de ocazii, inclusiv un penalty în prima repriză. Cehia a deschis scorul în minutul 62, printr-un șut bine plasat al lui Lukas Provod.

Portugalia a reușit să egaleze rapid, Robin Hranac marcând un autogol în minutul 69. Cu toate acestea, golul lui Diogo Jota a fost anulat în minutul 88 pentru offside, după o analiză VAR.

Meciul părea a se îndrepta spre un egal, dar Francisco Conceicao, fiul lui Sergio Conceicao, a marcat golul victoriei în minutul 90+2, aducând Portugaliei un prim succes important la EURO 2024.

Această victorie pune Portugalia pe locul doi în Grupa F, la egalitate de puncte cu Turcia, care a învins Georgia în celălalt meci al grupei. Cehia rămâne cu zero puncte după această înfrângere.