Publică un anunț
piatasud.md

Încă o medalie pentru Moldova la Jocurile Olimpice: Judocanul Adil Osmanov a cucerit medalia de bronz

© sursa: omlympic.md

Adil Osmanov, judocan din Republica Moldova, a obținut medalia de bronz la categoria de greutate 73 kg la Jocurile Olimpice de la Paris.

În lupta pentru locul al treilea, Osmanov a învins pe italianul Manuel Lombardo, un judocan de renume, care a fost campion european în 2021 și dublu vicecampion mondial. Această victorie reprezintă o realizare semnificativă pentru sportivul moldovean și o mândrie pentru țara sa.

Cu o zi înainte, judocanul Denis Vieru a câștigat medalia de bronz în categoria de greutate 66 kg.

Performanțele celor doi judocani subliniază nivelul înalt al judoului moldovenesc pe scena internațională.