Publică un anunț
piatasud.md

Lotul național FNOK Moldova a adus 18 medalii de la Campionatul Mondial juniori și cadeți

© Sursa: ipn.md

Republica Moldova a cucerit 18 medalii la Campionatul Mondial de kickboxing WAKO printre cadeți și juniori, care s-a desfășurat în perioada 23 august-1 septembrie la Budapesta. Sportivii din lotul național din cadrul Federației Naționale Oriental Kickboxing au câștigat cinci medalii de aur, patru de argint și nouă de bronz, iar astfel țara s-a clasat pe locul 18 Mondial.

La Campionatul Mondial de Kickboxing juniori și cadeți, țara noastră a fost reprezentată de peste 30 de participanți, dintre care 28 de sportivi din diferite cluburi din țară. Rezultatul la acest campionat este foarte pozitiv și chiar la un nivel foarte înalt. Din 68 de țări, locul 18 consider că este foarte bun… Rezultatul este formidabil pentru că în fiecare an, crește semnificativ concurența la acest campionat, pentru că participă tot mai mulți sportivi”, a declarat într-o conferință de presă la IPN președintele Federației, Tudor Gorea.

Antrenorul Radu Pahom de la Liceul teoretic cu Profil Sportiv nr. 2, a menționat că acest campionat este unul grandios, fiind așteptat de sportivi doi ani de zile. „Împreună cu echipa, am parcurs un traseu foarte dificil, un traseu cu obstacole, greutăți și momente mai complicate. Într-un final munca și sacrificiul nostru a meritat. După vedeți, sportivii noștri au venit cu medalii de frunte de la Campionatul mondial”, a notat Radu Pahom.

Am participat la categoria de -63 de kilograme „older cadets”, la disciplina Kick Light și Light Contact. Am reușit să mă clasific pe locurile întâi în ambele discipline. Am dus opt lupte grele cu mai mulți adversari din mai multe țări”, a declarat sportivul Ioan Casco de la Liceul teoretic cu Profil Sportiv nr. 2.