Publică un anunț
piatasud.md

2:1 | Ucraina a învins Slovacia. 3 echipe cu câte 3 puncte în grupa E

Ucraina a obținut victorie cu 2-1 în fața Slovaciei, în Grupa E a EURO 2024, aruncând în aer șansele României de a se califica în optimi.

Acum, toate cele patru echipe din grupă au șanse matematice de a prinde un loc în faza eliminatorie, făcând din meciul final împotriva Belgiei o partidă decisivă pentru elevii lui Edi Iordănescu.

Slovacia a pornit în forță, reușind să deschidă scorul prin intermediul lui Schranz în minutul 17. Cu toate acestea, Ucraina a revenit puternic în a doua repriză, egalând prin Shaparenko în minutul 54 și obținând victoria definitivă prin Yaremchuk în minutul 80.

Rezultatul complică semnificativ calculele pentru România, care se află acum pe primul loc în grupă, la egalitate de puncte cu Ucraina și Slovacia (toate cu 3 puncte). Belgia se află pe ultimul loc, cu 0 puncte.