Publică un anunț
piatasud.md

3:0 după penalty | Portugalia a reușit cu greu calificarea în sferturi

© sursa: GSP

Portugalia, candidată la titlu, a reușit să treacă cu greu de Slovenia în sferturi de finală ale EURO 2024, după un meci tensionat și lovituri de departajare (3-0, după 0-0 la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor).

Lusitanii, favoriți la victorie datorită poziției lor în clasamentul FIFA (locul 6), au dominat meciul din punct de vedere al posesiei, dar nu au reușit să spargă gheața în primele 90 de minute. Cristiano Ronaldo a avut o ocazie importantă în minutul 95, ratând un penalty obținut de Diogo Jota, menținând echilibrul pe tabelă.

Meciul a ajuns la lovituri de departajare, unde Diogo Costa a devenit eroul Portugaliei. Tânărul portar a reușit să apere trei penalty-uri executate de sloveneni, contribuind decisiv la victoria lusitanilor.

Pe lângă prestația excelentă a lui Costa, s-au remarcat și Bruno Fernandes și Bernardo Silva, care au marcat loviturile decisive de departajare.

Portugalia va juca în sferturile de finală împotriva Franței, o altă favorită la titlu.