Publică un anunț
piatasud.md

3:0 | Portugalia zdrobește Turcia și se califică în optimile EURO 2024

3:0 | Portugalia zdrobește Turcia  și se califică în optimile EURO 2024
© June 22, 2024, Dortmund: Dortmund, Germany, 22nd June 2024. Cristiano Ronaldo of Portugal celebrates their second goal scored by Turkey as an an own goal during the UEFA European Championships match at BVB Stadion, Dortmund.,Image: 883899681, License: Rights-managed, Restrictions: * United Kingdom Rights OUT *, Model Release: no

Portugalia a obținut o victorie clară și categorică în fața Turciei, scor 3-0, într-un meci din Grupa F de la EURO 2024,disputat la Dortmund. Lusitanii, conduși de veteranii Cristiano Ronaldo (39 de ani) și Pepe (41 de ani), nu au avut nicio emoție în fața unei echipe turcești care a comis multiple greșeli defensive.

Victoria obținută astăzi le asigură portughezilor calificarea în optimile de finală ale competiției, alături de Spania și Germania.

Turcia a început meciul în forță, dar două erori grave comise în primele 28 de minute au pus la pământ speranțele echipei.

Primul gol a venit în minutul 21, prin Bernardo Silva, care a profitat de o deviere favorabilă a unui jucător turc. Doar șapte minute mai târziu, portughezii au dublat avantajul printr-un autogol comic al lui Akaydin.

După cele două goluri rapide, Portugalia a controlat în totalitate jocul, nepermițând Turciei nicio șansă reală de a reveni în meci. Lusitanii au mai marcat o dată în minutul 83, prin Diogo Jota, stabilind scorul final la 3-0.