Publică un anunț
piatasud.md

1:0 | Franța se califică în sferturile EURO 2024 după un autogol a Belgiei

© sursa: digi24

Franța a câștigat cu 1-0 în fața Belgiei luni seară, în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024, desfășurat la Dusseldorf. Un autogol norocos al lui Jan Vertonghen în minutul 85 a propulsat „Cocoșii Galici” în sferturile de finală, unde își vor aștepta adversarul.

Meciul a fost unul tensionat și echilibrat, cu ambele echipe având șanse de a marca. Belgia a avut prima ocazie importantă în minutul 24, când Kevin De Bruyne a trimis un șut puternic parat de Mike Maignan. Franța a ripostat rapid, dar Marcus Thuram și Aurélien Tchouameni au ratat ocazii importante.

Lucrurile s-au intensificat în a doua repriză, cu ambele echipe căutând disperat golul victoriei. Theo Hernandez a salvat Franța de la gol în minutul 61, blocându-l pe Yannick Carrasco, iar Maignan a intervenit excelent în fața lui Romelu Lukaku zece minute mai târziu.

Presiunea Franței a dat roade în cele din urmă în minutul 85. Randal Kolo Muani a trimis un șut puternic spre poartă, iar Vertonghen a deviat decisiv mingea în propria poartă, oferind Franței o victorie dramatică.

Franța se va confrunta acum cu câștigătoarea meciului dintre Portugalia și Slovenia în sferturile de finală.