Publică un anunț
piatasud.md

2:1 | Olanda a învins Polonia în meciul de la EURO 2024

Olanda a obținut o victorie cu 2-1 în fața Poloniei, duminică, în meciul la Campionatului European de fotbal 2024, găzduit de Germania.

Meciul a fost strâns și echilibrat, cu ambele echipe având șanse de a câștiga. Polonia a deschis scorul prin Adam Buksa în minutul 16, dar Olanda a egalat rapid prin Cody Gakpo, care a marcat în minutul 29. Scorul a rămas egal la pauză.

Olanda a dominat cea mai mare parte a celei de-a doua reprize și a reușit golul victoriei în minutul 83 prin Wout Weghorst. Polonia a presat în ultimele minute pentru a obține un punct, dar nu a reușit să înscrie.

Olanda a debutat astfel cu dreptul la turneu și își păstrează cea mai mare medie de goluri marcate din istoria EURO,1,67 pe meci.