Publică un anunț
piatasud.md

2:1 | Turcia cucerește ultima șansă la EURO 2024, eliminând Austria în optimile de finală

© sursa: prosport

Turcia a obținut victorie cu 2-1 în fața Austriei, obținând ultima calificare în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal din 2024. Meciul, disputat pe Red Bull Arena din Leipzig, a fost unul tensionat și plin de suspans, cu ambele echipe dornice de a-și continua parcursul în competiție.

Turcia a luat conducerea încă din primele secunde ale meciului, printr-un gol marcat de Demiral în urma unui corner.Austria a dominat posesia în mare parte din meci, dar nu a reușit să pună în pericol poarta adversă. Ocazia cea mai mare a venit în prelungirile primei reprize, prin Baumgartner, dar șutul său a trecut pe lângă poartă.

Repriza a doua a adus mai multă luptă și tensiune. Austria a egalat în minutul 66 prin Gregoritsch, dar bucuria a fost de scurtă durată. Doar trei minute mai târziu, Demiral a marcat din nou pentru Turcia, asigurând victoria echipei sale.