Publică un anunț
piatasud.md

Germania | Scoția în meciul de deschidere al EURO 2024: 5-1

© 240614 Niclas Füllkrug of Germany Thomas Müller after scoring 5-0 (later disallowed due to a VAR-review) during the UEFA Euro 2024 Football Championship match between Germany and Scotland on June 14, 2024 in Munich. Photo: Mathias Bergeld / BILDBYRĹN / kod MB / MB0933 fotboll football soccer fotball fotbolls-em europamästerskap em uefa euro uefa european football championship euro 2024 tyskland germany scotland bbeng skottland jubel,Image: 881695901, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Austria, Denmark, Finland, Norway, and Sweden *** AUTOUT DNKOUT FINOUT NOROUT SWEOUT, Model Release: no

Germania a debutat cu o victorie categorică în EURO 2024, găzduind Scoția pe Allianz Arena din München, în Grupa A. Meciul a fost unul plin de goluri, cu șase în total, dar gazdele au dominat clar de la un capăt la altul.

Florian Wirtz, Jamal Musiala și Kai Havertz au marcat în prima repriză, aducând Germania în avantaj cu 3-0 la pauză.Niclas Füllkrug a marcat al patrulea gol al Germaniei în a doua repriză, iar Emre Can a stabilit scorul final la 5-1. Scoția a reușit un singur gol, un autogol al lui Antonio Rüdiger, în minutul 87.

Vezi aici programul meciurilor.

Germania a jucat excelent, cu o circulație rapidă a mingii și o presiune intensă. Au marcat goluri frumoase și au controlat jocul pe tot parcursul meciului. Scoția a avut dificultăți în a face față ritmului și intensității Germaniei, iar eliminarea lui Ryan Porteous pentru un cartonaș roșu direct în minutul 44 a complicat și mai mult șansele lor.

Această victorie pune Germania în fruntea Grupei A, cu trei puncte, înaintea meciului dintre Ungaria și Elveția, care va avea loc mai târziu astăzi. Scoția rămâne cu zero puncte, dar va spera să obțină un rezultat mai bun în meciul următor împotriva Croației.