Publică un anunț
piatasud.md

0-2 | Eșec dramatic pentru România în fața Belgiei la EURO 2024

Visul de a continua aventura la EURO 2024 s-a năruit pentru „Tricolori”, după o înfrângere dureroasă cu 2-0 în fața Belgiei. Meciul din etapa a doua a grupei E, disputat la Koln, a fost unul marcat de ratări uriașe din partea elevilor lui Edi Iordănescu, care au cedat în cele din urmă sub presiunea „Diavolilor Roșii”.

Belgia a pornit în trombă meciul, demonstrând de ce este una dintre favoritele la titlu. Youri Tielemans a deschis scorul în minutul 2, cu un șut imparabil de la marginea careului. România a încercat să riposteze, dar ocaziile lui Mihăilă, Man și Burcă nu au avut finalitate.

Lukaku a ratat și el o ocazie importantă pentru Belgia, în minutul 64, când golul i-a fost anulat pentru offside. Totuși,”Diavolii Roșii” nu s-au lăsat influențați și au lovit decisiv în minutul 80. Kevin De Bruyne a finalizat o fază rapidă,ducând scorul la 2-0.

În ciuda înfrângerii, România nu și-a pierdut șansele de calificare. Echipa noastră se află la egalitate de puncte cu Belgia și Slovacia, ambele având câte 3 puncte. Totul se va decide în meciul decisiv cu Slovacia, programat pe 26 iunie la Frankfurt. „Tricolorii” au nevoie de o victorie pentru a menține șansele de a accede în faza eliminatorie a competiției.