Publică un anunț
piatasud.md

1:1 | Franța și Polonia remizează în Grupa D de la EURO 2024

Meciul dintre Franța și Polonia de la EURO 2024 s-a încheiat cu un scor egal, 1-1, într-o partidă palpitantă disputată pe Signal Iduna Park din Dortmund.

Ambele echipe au avut șanse de a câștiga meciul, dar în cele din urmă au împărțit punctele. Kylian Mbappe a deschis scorul pentru Franța în minutul 56, transformând o lovitură de la 11 metri. Robert Lewandowski a egalat pentru Polonia în minutul 79, tot din penalty.

Lewandowski a ratat inițial penalty-ul, dar arbitrul a ordonat repetarea loviturii din cauza poziționării necorespunzătoare a lui Maignan, portarul Franței. Atacantul polonez a profitat de a doua șansă și a marcat cu un șut imparabil.

Remiza lasă Austria pe primul loc în Grupa D, cu 6 puncte, urmată de Franța cu 4 puncte și Olanda cu 3 puncte. Polonia se află pe ultimul loc, cu un singur punct.

Autor: ziuadeazi.md