Publică un anunț
piatasud.md

1:1 | Slovenia smulge un egal dramatic cu Serbia în prelungiri

Slovenia a reușit un egal cu scorul 1-1, cu Serbia, într-un meci palpitant din Grupa C de la EURO 2024, disputat joi, 20 iunie, la München.

Meciul arbitrat de românul Istvan Kovacs a fost unul plin de ocazii de ambele părți, cu un ritm alert și momente de suspans.

Slovenia a deschis scorul în minutul 69 prin Zan Karnicnik, care a profitat de o eroare a apărării sârbe pentru a marca cu un șut plasat din interiorul careului.

Serbia a ripostat imediat, dar Mitrovic a ratat o ocazie importantă de a egala, trimițând mingea în bară transversală.

Presiunea sârbilor a continuat pe tot parcursul meciului, dar Slovenia a reușit să își apere avantajul până în prelungiri.

Totuși, în minutul 90+5, Luka Jovic a salvat Serbia de la înfrângere, marcând un gol dramatic cu o lovitură de cap după un corner.

Egalul 1-1 lasă ambele echipe cu șanse de calificare în faza următoare a competiției. Slovenia are 2 puncte și se află pe locul 2 în grupă, în timp ce Serbia are un singur punct și ocupă ultima poziție.