Publică un anunț
piatasud.md

2:3 | Austria creează surpriza și câștigă meciul cu Olanda în Grupa D de la EURO 2024

Austria a reușit o victorie surprinzătoare cu 3-2 împotriva Olandei în ultima etapă a fazei grupelor din EURO 2024, meci disputat pe Olympiastadion din Berlin.

Austria a luat conducerea în minutul 6, printr-un autogol al lui Donyell Malen. Olanda a dominat restul primei reprize, dar nu a reușit să egaleze.

Echipa „Portocalie” a reușit totuși să întoarcă scorul în a doua repriză, prin golurile lui Memphis Depay (minutul 72) și Steven Bergwijn (minutul 84). Cu toate acestea, Austria a revenit în joc rapid, Marko Arnautovic marcând golul egalizator în minutul 87.

Christoph Baumgartner a marcat golul victoriei pentru Austria în prelungiri, aducând cele trei puncte echipei sale.