Publică un anunț
piatasud.md

0:3 | România părăsește EURO 2024 după o înfrângere în fața Olandei

© sursa: digi sport

Aventura României la Campionatul European de Fotbal din 2024 s-a încheiat marți seara, cu o înfrângere scor 0-3 în fața Olandei în optimile de finală.

Meciul de pe Allianz Arena din München a debutat promițător pentru tricolori, care au avut primele ocazii de gol. Totuși,Olanda a dat lovitura de grație în minutul 20, prin intermediul lui Cody Gakpo, care a deschis scorul.

După pauză, elevii lui Edi Iordănescu au încercat din răsputeri să restabilească egalitatea, dar Olanda a controlat bine jocul și a profitat de greșelile defensive ale românilor. Donyell Malen, intrat la pauză, a marcat de două ori (83′ și 90+3′),pecetluind victoria Olandei și eliminarea României din competiție.

Olanda va juca în sferturile de finală cu învingătoarea meciului dintre Austria și Turcia.