Publică un anunț
piatasud.md

1:1 | România – Slovacia: Tricolorii se califică în optimi

24 de ani de așteptare s-au sfârșit! Naționala României a reușit o remiză dramatică, 1-1, cu Slovacia, în meciul decisiv pentru calificarea în optimile EURO 2024.

Echipa lui Edi Iordănescu a pornit meciul cu ultima șansă de calificare, după înfrângerea cu Belgia și victoria la limită cu Ucraina. Slovacia a deschis scorul în minutul 24, prin Duda, dar România a egalat rapid, printr-un penalty transformat de Răzvan Marin în minutul 37.

Egalul a fost suficient pentru ca România să termine pe primul loc în grupa E, cu 4 puncte, la egalitate cu Belgia, dar cu un golaveraj superior.

România va juca în optimile de finală fie împotriva Olandei, fie împotriva Sloveniei. Adversara va fi cunoscută după meciurile Turcia – Portugalia și Ungaria – Germania, care se joacă în această seară, de la ora 22:00.